Potek bolezni

V provinci Wuhan na Kitajskem so decembra 2019 zaznali več primerov pljučnic. Pri bolnikih so izključili številne običajne povzročitelje pljučnic oz. respiratornih okužb in potrdili okužbo z novim tipom koronavirusa. Poimenovali so ga SARS-CoV-2, bolezen, ki jo virus povzroča pa COVID-19 (angl. CoronaVirus Infectious Disease-19). Okužba se je hitro razširila po vsej Kitajski in v druge države - 11. marca 2020 je Svetovna Zdravstvena organizacije (WHO) izbruh novega koronavirusa razglasila za pandemijo.

4. marca 2020 smo tudi v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe, 12. marca pa je tudi Slovenija uradno razglasila epidemijo.

Povzročitelj je novinec v skupini koronavirusov, imenovan SARS CoV-2 (angl. Severe Acute Respiratory Syndrome Corona Virus tipa 2), ki je sorodnik nam že znanima koronavirusoma, ki povzročata bolezni SARS in MERS (angl. Middle East Respiratory Syndrome).

Najverjetneje spada bolezen med zoonoze - infekcijske bolezen, ki se po naravni poti prenašajo z živali na ljudi - izvor novega virusa so bili v tem primeru verjetno netopirji.

PRENOS OKUŽBE

Gre za t.i. kapljično okužbo – prenos okužbe s kapljicami, ki med govorjenjem, kašljanjem in kihanjem okuženega padejo na sluznice nosu, ust in oči oseb, ki so v njegovi bližini.  Padejo pa tudi na površine okrog okuženega. Virus s površin lahko zanesemo na svoje sluznice z rokami, ko se dotaknemo obraza.

Virus se na daljše razdalije ne prenaša aerogeno.

Za preprečevanje prenosa virusa je potrebna t.i. kapljična izolacija (kar pomeni varnostna razdalja 1,5 metra od okuženega), hkrati pa je potrebna tudi kontaktna izolacija (razkuževanje površin, umivanje rok ...)

Na Kitajskem je bilo največ prenosov okužbe znotraj družin. V Slovenijo je bil virus vnešen večinoma iz Italije, prvi sekundarni prenosi okužbe pa so nastali znotraj družin, družabnih stikov in v nekaterih delovnih kolektivih. 

KAKO SE PRED OKUŽBO ZAŠČITIMO?

UKREPI ZA PREPREČEVANJE OKUŽBE:

Obstojnost na površinah

Ni jasno kako dolgo se virus ohrani na površini. Po trenutnih raziskava med nekaj urami (3h) do nekaj dni (9 dni). Pri višjih temperaturah (30C) in pri nižji vlažnosti je obstojen krajši čas.

Svetujemo pogostejše čiščenje kljuk, pultov, delovnih površin, ročajev ter vseh skupnih površin.

Virus inaktivira 0,1% natrijev hipoklorit (varikina) in 60% etanol v 1 minuti (Kampf et al., 2020), prav tako 0,5% vodikov peroksid.