Če pri sebi opazite enega od prej omenjenih znakov ali simptomov ostanite doma, ne hodite sami v zdravstveni dom temveč pokličite svojega osebnega zdravnika oziroma dežurno ambulanto v vašem kraju. Tam boste dobili nadaljnja navodila.
V primeru, da vas osebni zdravnik naroči na testiranje za Covid-19, se tja odpravite z osebnim vozilom. Ko ste zunaj in so okoli vas mimoidoči, upoštevajte varnostno razdaljo 1,5m.
V primeru, da osebni zdravnik oceni, da imate blažji potek bolezni, vam bo dodeljena samo-izolacija, katera traja 14 dni od prvih simptomov in do konca bolezenskega stanja. V tem času poskusite doma upoštevati nasvete za samo-izolacijo.
Testiranje se opravlja pri osebah s težko klinično sliko in pri osebah, ki imajo blago klinično sliko in izpolnjujejo nekatere pogoje (po presoji osebnega zdravnika):
Osebe starejše od 60 let
Osebe, ki imajo ko-morbidnosti, predvsem visok krvni tlak in/ali sladkorno bolezen, pa tudi druge srčno-žilne, pljučne, ledvične ali težje jetrne bolezni.
Vse osebe z imunskimi pomankljivostmi, ne glede na njihovo starost.
(Posebna socialna situacija oz. delovno mesto)
Pri vseh ostalih osebah z blago simptomatiko se testiranje izvaja po presoji izbranega osebnega zdravnika oziroma pediatra.
Zmanjšati stike z ostalimi družinskimi člani. Upoštevajte varnostno razdaljo 1,5 metra v primeru, da se srečate v istem prostoru.
Večkrat na dan prezračite prostor v katerem se nahajate.
Večkrat na dan si umijte roke z milom. Uporaba razkužila ob dosledni uporabi mila ni potrebna.
Uporabljajte svoj jedilni/higienski pribor, perilo in brisače.
Obroke hrane uživajte ločeno od ostalih družinskih članov. Pred pripravo hrane si skrbno umijte roke. Ne pripravljajte hrane za ostale družinske člane.
Redno čistite površine, ki se jih pogosto dotikate (kljuke, pulti, nočne omarice, telefoni, tipkovnice, sanitarije…). Uporabite običajna čistila.
Svoje perilo perite z običajnim pralnim praškom pri temperaturi vsaj 60⁰C.
Obvestite osebe, s katerimi živite v skupnem gospodinjstvu in s katerimi ste imeli tesne stike 1 dan pred pojavom simptomov in v času po pojavu bolezenskih znakov, naj opazujejo svoje zdravstveno stanje in se samoizolirajo ob pojavu bolezenskih znakov.
V primeru da se vaši simptomi poslabšajo, nemudoma obvestite svojega osebnega zdravnika ali dežurno službo!
Zdravljenje je simptomatsko, kar pomeni, da blažimo prisotne simptome in znake bolezni. Osebe z blago klinično sliko lahko bolezen prebolijo doma, ob skrbnem upoštevanju ukrepov karantene.
V primeru, da pride do poslabšanja zdravstvenega stanja (poslabšanje kašlja z gnojnim izpljunkom, težko dihanje, pojav apatičnosti in zmedenosti ipd.), se bolnik preko telefona posvetujte z zdravnikom, ki se lahko odloči za napotitev v zdravstveno ustanovo.
Zaenkrat ni na svetu nobenega zdravila, ki bi bilo uradno priporočeno in bilo dokazano neposredno učinkovito proti virusu, ki povzroča COVID-19. V primeru najtežjih in življenje ogrožajočih stanj imamo na voljo vse ukrepe, ki so trenutno priporočeni v svetu.
Raziskave potencialno učinkovitih zdravilnih učinkovin potekajo po vsem svetu, prav tako razvoj cepiva.
Virus, ki povzroča COVID-19, poznamo. Njegovo prisotnost lahko z molekularno metodo PCR (angl. polymerase chain reaction) dokažemo v različnih kužninah dihal, najpogosteje iz brisa sluznice nosno-žrelnega področja.
Testiranje v obdobju inkubacije (pred pojavom bolezenskih znakov) lahko da povsem napačen izvid, saj npr. negativen izvid drugi dan po izpostavitvi okuženemu ne pomeni, da niste okuženi; npr. 13. dan po izpostavitvi bo izvid lahko pozitiven.
V trenutni epidemični situaciji v Sloveniji velja, da je vsaka oseba potencialno vir okužbe, zato je najpomembnejša samozaščita.